Kategori: Wordpress

WordPress htaccess yönlendirme kodları

WordPress veya farklı sistemlerde bazen çok özel htaccess kodlarına ihtiyacımız oluyor. Bazen url yapısını değiştiriyoruz bazen kategori yapısını… Ancak bu değişiklikler 301 yönlendirmesiyle yeni linklere yönlenmezse google.com üzerinden gelen ziyaretçiler yeni yazıya ulaşamıyorlar.

WordPress otomatik resim boyutlandırma

WordPress otomatik resim boyutlandırma eklentisi sayesinde WordPress sayfalarınızda konu içine eklediğiniz görselleri content templatesi içeriğine göre yerleştirebilirsiniz. Eklenti sayesinde fotoğraf ve görselleri kesmeden kırpmadan doğrudan ekleyin, hiçbir taşma olmayacaktır.

Wp üye ol eklentisi

WordPress ile yapacağınız düzenlemeler gün geçtikçe gelişiyor. Her gün yeni eklentiler ve temalar geliştiriliyor. Çoğu yönetici ihtiyaç duymaz ama bazen ihtiyaç duyulan özel eklentiler vardır. Bunlardan birisi de üye giriş paneli eklenti-sidir. Bu eklenti ile üye giriş paneli oluşturabilirsiniz.

WordPress link gizleme (eklentisi)

Site yöneticileri olarak bazen özel nedenlerden dolayı, bazen de sinirlendiğimizden dolayı bazı kısıtlamalara başvururuz 🙂 Eskiden bizler forum sitelerinde içeriğe erişmek için mail onaylı forum sitelerine üye olmakla yetinmez bir de içeriği görmek için kâh yorum yazardık kâh konuyu açanın mesajını beğenirdik.

Wp yazı ortasına adsense reklam (eklenti)

Bir web sitesinin işletilmesi ve yönetilmesi her önüne gelenin yapamayacağı türden bir iştir. Maliyetlerinin yanında bir de teknik bilgi gerekliliği mevcuttur. Maliyetlerin karşılanmasına yardımcı olması için belirli bir düzeyden sonra reklam alınması gereklidir. Reklamlar siteden gelir etmek için kullanılan en temel kanallardır.

Wp kalıcı bağlantılar ve seo

Bugün WordPress kalıcı bağlantılar hakkında ve bu bağlantıların seoya etkisi konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Bazı arkadaşlar site.com/yazi-ismi/ şeklinde öneride bulunurken, bazıları ise google’un html sevgisinden yola çıkarak site.com/yazi-ismi.html şeklini önermişlerdir…

WP tema öğrenme (temanın ismini bulma)

İnternette gezinirken bir tema gördünüz, çok beğendiniz ancak ismini bilmiyorsunuz. İsmini öğrenmek için izleyeceğiniz birkaç yol var. Ancak bunlardan en çok işe yarayan yöntemleri belirteceğim. Eğer site sahibi başkalarının da aynı temayı kullanmasını istemediği için temayı özel bir şekle sokup isimlerini gizlemediyse veya tema özel bir tema değilse tema ismini rahatça bulacaksınız.

WordPress köşe yazarları eklentisi

Eğer içeriğinizi genişletmek için birden fazla yazarınız varsa ve yazarlarınızın “isimsiz kahraman” gibi kalmasını istemiyorsanız, sitenizdeki yazarlar için köşe yazarları eklentisini kullanabilirsiniz. Bu sayede yazarlarınızın isimleri, dilerseniz üye fotoğrafları ve yazdıkları son yazı(lar) görüntülenebilir. Bu sayede isteyen ziyaretçi, istediği yazarı takip edebilir.