Tevratta cinsellik

RECM ile ilgili araştırma yaparken, “sadece İslam’da mı recm usulü cezalar var?” sorusu aklıma takıldı. Bunun üzerine tevrattaki cinsellik konularının işlendiği bölüme ulaştım. Kadını öldürmenin ne kadar da basit olduğunu gördüm.

Özellikle 19-21 bölümünde anlatıldığına göre sadece kanlı bir bez bulunamadığı gibi saçma bir nedenle kadın öldürülebilecek. Evlenmeden önce yani bekarın zinası için Kuran’da değnek cezasını işitmişsinizdir. 22 ise İslam ile hemen hemen aynı yasayı uyguluyor.

23’de ise yine “nişanlı erden” derken aslında evli olmayan yani bekar bir kızla yapılan ilişkiden bahsediliyor. Kuran’da bu ceza yine değnek cezasıdır. 28-29 ‘da ise resmen tecavüz etiği için adamı ödüllendirmiş. Kızla evlenmek. KIZ babasına bir miktar gümüş ve ömür boyu boşanmama kararı…

13 “Bir adam bir kadın alır, yattıktan sonra ondan hoşlanmazsa,
14 Ona suç yükler, adını kötüler, ‘Bu kadınla evlendim ama onunla yatınca erden olmadığını gördüm’ derse,
15 Kadının annesiyle babası kızlarının erden olduğuna ilişkin kanıtı alıp kapıda görevli kent ileri gelenlerine getirecekler.
16-17 Kadının babası ileri gelenlere, ‘Kızımı bu adamla evlendirdim ama o kızımdan hoşlanmıyor’ diyecek, ‘Şimdi kızımı suçluyor, onun erden olmadığını söylüyor. İşte kızımın erden olduğunun kanıtı!’ Sonra anne-baba kızlarının erden olduğunu kanıtlayan yatak çarşafını ileri gelenlerin önüne serip gösterecekler.
18 Kent ileri gelenleri de adamı cezalandıracaklar.
19 Ceza olarak ondan yüz gümüş alıp kadının babasına verecekler. Çünkü adam İsrailli bir erden kızın adını kötülemiştir. Kadın adamın karısı kalacak ve adam yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır.
20 “Ancak bu sav doğruysa, kızın erden olduğuna ilişkin bir kanıt bulunamazsa,
21 Kızı baba evinin kapısına çıkaracaklar. Kent halkı taşlayarak kızı öldürecek. Babasının evindeyken fuhuş yapmakla İsrail’de iğrençlik yapmıştır. Aranızdaki kötülüğü içinizden atacaksınız.
22 “Eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek. İsrail’den kötülüğü atacaksınız.
23 “Eğer bir adam kentte başka biriyle nişanlı erden bir kızla karşılaşır ve onunla yatarsa,
24 İkisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz. Çünkü kız kentte olduğu halde yardım istemek için bağırmadı; adam da komşusunun karısıyla ilişki kurdu. Aranızdaki kötülüğü içinizden atacaksınız.
25 “Eğer bir adam kırda nişanlı bir kızla karşılaşır, onu yakalayıp tecavüz ederse, yalnız tecavüz eden adam öldürülecek.
26 Kıza hiçbir şey yapmayacaksınız. Çünkü kızın ölümü hak edecek bir günahı yoktur. Bu, komşusuna saldırıp onu öldüren adamın davasına benzer.
27 Adam kızı kırda gördüğünde nişanlı kız bağırmışsa da onu kurtaran olmamıştır.
28 “Eğer bir adam nişanlı olmayan erden bir kızla karşılaşır, tutup onunla yatarsa ve bu ortaya çıkarsa,
29 Kızla yatan adam kızın babasına elli gümüş verecek. Kıza tecavüz ettiği için onu karı olarak alacak ve yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır.
30 “Kimse babasının karısını almayacak, babasının evlilik yatağına leke sürmeyecektir.”