ryegrass süt otu

Ryegrass ekimi nasıl yapılır

Ryegrass ekimi ilk olarak Kahramanmaraş’lı Eşref abimizin yurt dışından getirdiği halk arasında süt otu olarak da bilinen bir yem bitkisidir. Bu başlığa ulaştığınıza göre birçoğunuz zaten ryegrass hakkında biraz bilgiye sahipsiniz.

Ryegrass hakkında çok küçük bazı bilgilendirmeler yaptıktan sonra hemen ekimi nasıl yapacağınızı da yazacağım. Öncelikle bitkiye çok farklı isimler veriliyor. Hatta bazı yazım yanlışları da var. Bitkinin en doğru ismi ryegrass’dır. Bitki buğdaygiller familyasından olup şu anda ülkemiz için yaygınlaşıp geliştirilmesi önemli bitkilerdendir. Çünkü biliyorsunuz ki artık düşmanımız dediğimiz gavurlardan et ithal eder hale geldik. Bunun başlıca ve en önemli nedeni de kaynaklarımızı kullanamayışımız ve hayvancılığa yapılan desteğin, bilinçli üreticinin azlığıdır.

Millet harıl harıl çalışıp uçan araba yapacak düzeyi de geçiyorken; hala yağ, ekmek kuyruğunda olmayışımızı başarı sayan ve idealleri olmayan insan sayımızın ne yazık ki çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. İdealleri ve hedefleri olmayan insanlar fırtınadaki yelkensiz gemi gibi savrulup durur. O yüzden bir iş yaparken hedefimizin ve ideallerimizin ne olduğunu asla unutmamak mecburiyetinde, yapacağımız en basit bir işi bile küçümsemeyerek bu ışık doğrultusunda hareket etmek durumundayız. O zaman çağ dışı değil, çağa ışık tutan insanlar olarak ülkemizi temsil ederiz.

İşte ryegrass bitkisi hedeflerimize ulaştıracak yüzlerce araçtan sadece birisidir. Yem fiyatlarının sürekli yukarı yönlü grafiği zorladığını hepimiz biliyoruz. Çözüm aramak şarttı. Eşref Abimiz zamanında klasik yemlerden vazgeçmek veya alternatif bulmak istemiş, gitmiş Avrupa’ya “bu adamlar nasıl bizden daha ucuza hayvan mal ediyor da bize satıyor?” diye kendi kendisine sormuş. Yanıt olarak ise ryegrass’ı keşfetmiştir. Videolarında da gördüğümüz üzere sıkça bu bitkiyi Türk çiftçisi, Türk köylüsüyle buluşturmuştur.

ryegrass süt otuNeden ekmelisiniz?
Kesif yemden kar yapmak, hayvanlara alternatif yem sunmak, hayvanların daha sağlıklı yem tüketmesini sağlamak ve en önemlisi de dönüm başı faydalanma oranı daha yüksek bir yem bitkisi ekmek için RYEGRASS bitkisini ekmenizi öneriyoruz. Şuradan alın, buradan alın, şu pazarlamadan veya bizden alın diye reklama da girmiyoruz. Nereden kafanız eserse, neresi size hitap ederse gidin oradan alın.

Ekim ve hasat

Ekim şekli buğday ekimine benzer. Ancak taneler biraz daha yüzeye yakın olması (2 cm kadar derinlik) daha sağlıklı çimlenme sağlayacaktır. Ekim zamanı ılıman bölgelerde Eylül veya Ekim aylarında yapılabilir. Bazen kurak dönemlerde ise Ekim sonlarında ekim yapabilirsiniz. Yağmurdan önce ekim yapmanız daha güzel olacaktır. Dönüme 5 kg. ekim yapılır eğer elle ekecekseniz 1-2 kg. fazla atabilirsiniz. Elle ekimlerde ayrıca eşit düşmesi için tohumu bir kovada toprak veya ince kumla karıştırmanızı öneriyorum.

Gübreleme

Ekimden önce süreceğiniz tarlaya toprak gübresi atın. Dönüme 15 kg. yeterlidir. Sözlükteki ismi nedir bilmem ama toprak gübre dediğiniz zaman her yerden temin edersiniz. Ben yapay gübrelere karşıyım derseniz hayvan gübresi de kullanabilirsiniz. O da olumlu sonuçlar verecektir. Çimlenme 7 gün kadar sürebilir, sonrasında kurak geçerse toprağı nemlendirecek kadar sulama yapmanızı da öneriyorum.

Ryegrass hakkında benim yazmayı ihmal ettiğim kısımlar olduğunu düşünüyorsanız sizi yorum kısmından yorum yazmaya ve fikirlerinizi paylaşmaya davet ediyorum. Katılan herkese teşekkürlerimi sunarım.