Kategori: Okumalısınız

Piyasalarda FOMO ve etkisi

Sevgili dostlar. Piyasalarda FOMO yani fırsatı kaçırma korkusu bize en büyük hataları yaptıran bir olgudur. Bunu her birimiz muhakkak yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bir şeyin fiyatı uçacak kaçacak diyerek açılan işlemleri zararına kapatıp o ürüne full giriş yaparız.

The Economist: kalıcı elektrik kesintisi mi?

The economistin bu yılki kapağını yorumlayan bazı arkadaşlar, kapağa doğru bakıldığında sağda kalan elektrik prizini ve güneşteki patlamayı yorumlarken, dünyada kalıcı olarak elektriğin kesileceğini ve bunu da güneşteki bir patlamanın meydana getirdiğini söyleyeceklerinden filan bahsediyor.

Radyo ve televizyon işlevi

Televizyonun kitle iletişim işlevleri; bireylerin sosyal, psikolojik, kültürel ve ekonomik davranışlarını etkileyip değiştirmek, eğlendirmek, bilgi vermek, ürün ve hizmetleri tanıtmak ve eğitmek olarak sıralanabilir. Kitle iletişiminde kitle sözcüğü, iletilerin farklı sosyo-ekonomik statülerdeki birçok insana aynı anda yönelmesini ve sayıca çok fazla insanı ifade eder.

Karşılaşınca (Türkçe)

Zaman zaman size tercüman olan bir yazıt bazen bir şarkı ve bazen de bir söz, ezgi vardır. Bazen onunla o denli geç karşılaştığınız için üzüntü duyarsınız. Keşke daha önce okusam, dinlesem diye iç geçirirsiniz. Onlardan birisi bu günüme misafir olsun.

Yalancı yazarlar

Bazen bir yerlere başvurur sonucuna bakmak istersiniz. Bazen bir sınav sonucu ve bazen daha farklı şeyler için google amcaya bakarsınız. Haberler sekmesine geçersiniz adam “Hede hödö sonuçları açıklandı!” diye başlık atmış.

Rüyada elma görmek

Rüyada elma görmek hakkında bazı tabirler görmüşsünüz veya okumuşsunuzdur. Ben dün okuduğum yeni kitaptaki bilgileri siz sevgili ziyaretçilerle paylaşmak istedim. Paylaşmayı sevdiğimiz için de sevgili Kaf-Kef diyarına uğradık. Hadi bakalım rüyada elma görmek yazımızın devamında!

Tevratta cinsellik

RECM ile ilgili araştırma yaparken, “sadece İslam’da mı recm usulü cezalar var?” sorusu aklıma takıldı. Bunun üzerine tevrattaki cinsellik konularının işlendiği bölüme ulaştım. Kadını öldürmenin ne kadar da basit olduğunu gördüm.

Arapça lehçe farklılıkları

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla… Arapça eğitimine başlayıp, yazın bir Arap ülkesine pratik yapmak için gitmek istediğimde sıkça şunu duydum; ‘Çok gerekli değil. Sokaktaki Arapların hepsi Fasih Arapça bilmiyor. Ammice bilmiyorsan boşuna gitmiş olursun’ Anlayamıştım. Fakat İstanbul’daki Araplarla konuşmak istediğimde veya internette Tunuslu arkadaşlarımın yazdıklarının bir kısmını çözemeyince anladım ki, Ammicenin de (dile kolay gelen şekilde gramer kurallarına uymadan konuşmak) çeşitleri var. Oysa diğer […]