Kategori: İslam

İslam ve insan

Simülasyon teorisi ve islam

Sümülasyon teorisini bu yazıya ulaştığınıza göre az çok hepiniz biliyorsunuz. Kısaca açıklamak gerekirse; evrenin, kainatın tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi simülasyondan ibaret olduğunu, bizim tüm canlıların bizden daha gelişmiş bir medeniyet tarafından veya bir yaratıcı tarafından bir program veya yazılım benzeri bir sistemle simüle edildiğini savunan teoridir.

Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Dua etmek insanın yaratılışından beri ihtiyaç duyduğu bir şeydir. İnsanlar bazen dua etme ihtiyacı duyarlar. Biz Müslümanlar da dua ederiz. Dua ederek dertlerimize deva ararız. Ancak dua ederken nelere dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bizim dinimize göre bu hususları bir başlık altında toplayabiliriz. Dua ederken dikkat edeceğimiz konular kısaca aşağıda listelenmiştir.

Rüyada ördek görmek

Rüyada ördek görmek hakkında çeşitli tabirler var. Bu bağlamda size daha iyi bilgi vermek için kitaplardan da faydalandık ve rüyada ördek görmek konusunu alt başlıklarıyla detaylı olarak inceledik. Rüyanızı anlamak için yazımızın her satırını dikkatlice okuyunuz.

Recmin islamda yeri

RECM: Taşlama yöntemiyle öldürme işlemidir. Kuran’da bekarlar için 100 değnek, evliler için ise hadis-i şeriften anlaşıldığı üzere recm cezası uygulanmıştır. Bugün oradan buradan kopyalanan yazılarla değil doğrudan doğruya bilgi ışığında recm konusuna birazcık değinelim.

2 kişi kendi arasında nikah kıyabilir mi?

Soru sitelerinin birisinde denk geldiğim bir soru: “2 kişi kendi arasında nikah kıyabilir mi?” Şahit ve imam olmadan nikah kıyılır mı? Bunun cevabı üzerine çok kısa bir yazı yazmak ve sizlere bilgi vermek istiyorum.

Kızgınlıkla söylenen boşol

Bu konuda ülkemizdeki birçok bilgin görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Ülkede her önüne gelen din hakkında delilsiz konuşunca olacak şey zaten budur. İnsanların hayatları üzerine öyle net öyle keskin konuşurlar ki; alanda az bir bilginiz dahi varsa şaşırmamanız elden gelen birşey değildir. Yanlış algılanmamak için bunlara cahil bile demek istemiyorum.

Ebced hesabı nasıl yapılır

Ebced hesabı ibaresini bir çoğumuz sık sık duyuyoruz. Bazıları için önemli, bazıları için ise pek önemli değil. Günümüzde ebced ayrı bir ilgi alanı olarak kendisine yer buluyor. Bu ilim ile her dakika ve her saniyeniz hakkında önemli bilgilere sahip olabiliyormuşsunuz. Eski zaman alimlerinin de sık sık ebced hesapları yaptıklarını işitmişsinizdir.