İnternet depolama

“İnterneti depolamak mümkün mü?” İsimli bir yazı yazmıştım. Baya kişinin bu fikre ilgi duyduğunu, konunun çok sayıda ziyaretçi aldığını gördüğümden dolayı daha da ileri bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazıda fikirler bedavadır ama bunları hayata geçirecek beyinler ihtiyaç halindedir.

Önceki yazımda bu depolama işinin hem mümkün olmadığı hem de mümkün olabileceğini aynı karede söylemiştim. Bildiğiniz gibi ister kablolu olsun, ister kablosuz olsun, ister uydudan olsun internet binlerce sunucuya bağlanma işleminize verilen bir isim kısaca internettir. İnternet boyutuna geçmeden önce bazı şeylere dikkatinizi çekeyim.

Gizli teknolojiler

Bizden gizlenen teknolojiler var mı? Elbette var. Sadece ihtiyaç duydukları teknolojileri piyasaya süren veya sürülmesine izin veren insanlar var. Biz bunlara gizli el diyoruz. Şu anki kullanılan ve günümüzden yıllar önce piyasaya sürülen TV teknolojisi ve uyduları hiç düşündünüz mü? Bu televizyon denilen alet insanları kullanabilmek için çok güzel bir gereçti. İnsanların zihinlerini yıkamak ve onlar üzerinde tek yönlü bir etki bırakmak için daha iyi bir teknoloji düşünülemezdi. Savaş dönemlerinden sonra böyle bir teknolojiye ihtiyaç vardı ve yaygınlaşması için düğmeye basıldı.

Neyse biz işin sosyolojik boyutundan çok teknolojik boyutuna bakalım. Düşünün yüksek kalitede videolar ücretsiz olarak şuan evimize kadar giriyor. Yani belki bu kalitede videoları internet bağlantısıyla izlesek sürekli donup duracak. Ama uydular kesintisiz bir şekilde HD kalitede videoları bize sunuyor. Bu uydular için bizden ücret de alınmıyor. Ucuz cihazlar ve gelişmiş tv teknolojisi de hediyesi…

Fakat internete baktığımız zaman, akşam TV’de izleyemediğiniz bir programı telefonunuzdan mobil internet yoluyla izlemeye kalkarsanız 20 30 liralık ek bir internet kullanımı yapmanız gerekiyor. Yani ufak kullanımlara rağmen şirketlere epey bir fatura ödemeniz gerekiyor. İsteseler interneti gittiğiniz her yerde sınırsız ve sürekli yapamazlar mı? Yaparlar. Ama henüz bunun zamanı tam olarak gelmedi.

wifi

İnternet depolamak

İnterneti depolamak şuan için mümkün görünmeyen bir şey. Ama android ve uygulama teknolojisiyle her insanı bir iss haline getirebilecek teknolojiler geliştirilebilir. Mesela 2-3 km yakınınızdaki birine bağlanıp onunda 2-3km ötesindeki birisinden aldığı interneti kullana-bilmenize olanak sağlayan bir sistem geliştirilebilir. Bu hiç zor değil. İhtiyaç duyulan tek şey iyi bir wifi verici ve iyi bir wifi alıcı teknolojisidir. Ancak bunların çıkışına izin verilmeyecek çünkü şuan abd ve rusya gibi ülkelerde üretilen pahalı antenler satılmalı ve yeterince para stoğu yapılmalıdır. Yani insanların kölelikten çıkmaması lazım. Bunu başarmanın tek yolu parayı elde tutmak.

Parayı elde tutmanın tek yolu ise insanlara olmayanı sunmakla olur. Yani siz bir insana bir telefon verirseniz ve yanında birde sınırsız internet verirseniz ondan alabileceğiniz paranın daha azını almış olursunuz. Ama önce telefon sonra internet ve sonra sınırsız interneti sırayla ona sunarsanız daha iyisini elde etmek için daha fazla ödemeyi ve daha fazla çalışmayı göze alacaktır. Çünkü insanlar doyumsuzdur. Ve bunu biliyorlar. Bildikleri için yem az az veriliyor. Aşağıdaki bir diğer örnekle bunu açıklayayım.

Uçan arabalar

Günümüzde uçan arabalar yapmak için gerekli bütün altyapıyı tamamlayacak teknolojiler vardır. (Google map, diğer haritalar ve trafik durum uygulamaları) Bunlar basit işlemlerle sistemlere entegre edilebilir. Ancak buna rağmen uçan arabalar göremiyoruz. Bunun nedeni ise yerin altındaki petrol, pahalı araba parçaları, lastikler vs. iyice pazarlanması. Kaynakların hepsinin tamamen paraya çevrilebilmesinden kaynaklanıyor.

ABD’de yapılan drone araba ile 1 kişi 30 dakika uçabiliyor. Bunu yapan sıradan bir şirket. 30 dakikada Türkiye’nin bir ilinden diğerine ulaşabilirsiniz. Birde 10 dakikada şarj dolmasını sağlayan şimdikinin benzin istasyonu gibi elektrik istasyonları yaparsınız. Tamam. Ama bu teknoloji şuan çıkarsa ve pazarlanırsa, diğer şirketler oy birliğiyle infaz emri verecektir 🙂 Çünkü satış yapmaları ve gücü (parayı) ellerinde toplamaları gerekli. Zaten bu teknolojileri üretecek üstün zekalı insanlar bu kişilerin emellerine hizmet etmek durumunda kalıyorlar.

Yaz yaz bitmeyecek bir konudur bu yüzden burada noktalıyorum. İşte bütün bu sebeplerden dolayı interneti depolamak hem çok kolay hem de çok zordur. Depolamak yerine gittiğiniz her yerde ücretsiz internet kullanmak dersek daha doğru olacak. Çünkü önümüzdeki teknolojiler gösteriyor ki internetin depolanmasından ziyade ücretsiz kullanılması söz konusu olacak. Bizde ücretsiz ve daha üst seviyede faydalanmadan söz edebiliriz. Ama önce bedelini ödememiz gerekecek 🙂