Hedef kuluçka yakışıksız tavır

Bu yazıyı uzun süredir yazmayı düşünüyordum ama hiç vakit bulamıyordum. Zaten iş yoğunluğu nedeniyle yaklaşık 5 adet bloguma 3-5 aydır tek bir yazı bile yazamadım. =) Neyse lafı fazla uzatmadan konuya dönelim. Hedef kuluçka internet adresinden bir kuluçka makinesi (96 yumurtalık) siparişi verdik. Makine elimize ulaştığında kurulumunu yaptık.

hedef-kulucka-makine1 hafta sonra makinenin otomatik çevirme motorlarından birisinin çevirmeyi yapmadığını gördüm. Kablolarını kontrol etmeme rağmen çalışmadı. Hedef kuluçkayı aradık ancak doğru düzgün ilgilenen olmadı. Telefondaki bayan arkadaş yardımcı olsa da öyle böyle motorun yenisinin gelmesi 1 haftayı geçti. Tabi bu sürede üst raftaki 150₺ maliyetli sussex yumurtalarım bozuldu. Alt raftan 20 tane civciv alabildik. Yani 100 yumurtadan 20 civciv… %80 kayıp. Bu kaybın tamamını motor yapmadı, zaten bozuk tarafı elimle günde iki kez çevirmeye devam ettim. Kaybı vermemizde en çok tutmayan nem ayarı ve makinenin sürekli dengesiz ısı kaybetmesi gibi nedenler yer aldı. Makineye su ekleme zaten başlı başına bir sıkıntı oraya hiç değinmeyeceğim.

Sonuç olarak firma zannettiğimiz bu kişiler zararımızı karşılamadı. Karşılamadığı gibi araştırmalarım sonucu makinenin yerli değil çin manşei olduğunu gördüm. Aliexpress’deki aramalarımda aynı makineyi gördüm. Hemen makinemin üzerindeki “hedef kuluçka” etiketini soydum. Altında “kuluçka center” diye yeni bir etiket çıktı. Neyse her şey açıkça anlaşılmıştı. Bu kişiler ürünü aracı bir firmadan alıyor. O firma da makineyi çinden getiriyordu. Tabi hedef kuluçka da (anlaşılan o ki) kendi etiketlerini basıp “kendiler üretmiş gibi” lanse ederek insanlara bu ürünü pazarlıyor.

Bu sorumsuz tavır nedeniyle makineden elde ettiğim %20 civcivin 5-6 tanesi kadarı ilk günlerini yaşayamadan öldü. Çünkü yeterli ısı dağılımı yoktu ve makinede kalanlar gelişimini tamamlayamadan yumurtadan çıkmıştı. Dolayısıyla yaşayamadılar. Ettiğim emekler heba oldu. Sebebi de bellidir. Arkadaşın brisi bunları firma zannetmiş şikayetvar.com’a başvurmuş ama ben oraya bile cevap verme gereği duymamışlar.

hedef-kulucka

Siz siz olun bu makinelerden sakın almayın. Ben şahsen parasında değilim. İçinde ölen yavru civcivler hatta sakat doğanlar bunların vebali de var… Makineyi kalibre etmek için TFA alman malı ve civalı termostatlar ile 2 gün uğraştımsa da sonuç vermedi… Ortada 40 derece olan sıcaklık yanlarda 32-33 dereceye düşüyor. Eşit bir dağılım yok. Bu nedenle ısı ölçen gözün size doğru sonuç vermesi de olanaksızlaşıyor. Olan yumurtalarınıza ve boşa geçen zamanınıza oluyor. Mağduriyet dile getirmemek için ve başınız ağrımasın istiyorsanız “hedef kuluçka” adı altında satılan sarı kapaklı makinelerden uzak durun. Benden bu kadar. Sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı beklerim.

Küçük bir not: Anasayamızın bize sağladığı haklar mahiyetinde:

Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir

Yazının çeşitli çevrimdışı müdahaleler ile manipüle edilmek suretiyle savcılığa veya ilgili diğer makamlara delil olarak sunulmasını önlemek amacıyla yazımız 21.11.2016 tarihli şekliyle dijital olarak imzalanarak arşivlenmiştir.

kulucka-hedef